A weboldal előfizetése lejárt, kérem kattintson ide a meghosszabbításához!

Szombathelyi Pálinkaház
9700 Szombathely, Vas Gereben u. 1. 

Telefon: +36 94 314 132
+36 70 396 9605

Mutassa térképen!

Áraink

Bérfőzési díj

45°: 793,-Ft/1L

46°: 811,-Ft/1L

47°: 828,-Ft/1L

48°: 846,-Ft/1L

49°: 864,-Ft/1L

50°: 881.-Ft/1L

( amely tartalmazza a szeszadót a bérfőzési díjat és az áfát.)

Természetesen lehetőség van a fent feltüntetett szeszfokokon kívül, gyengébb ill. erősebb pálinka elkészítésére is!


Bérfőzés

Pálinkafőzdénkben a lepárlást hagyományos kisüsti módszerrel végezzük. A kisüsti pálinka fontos jellemzője fajsúlyossága, az íz- és illatgazdagsága, és a világos, tiszta aromák. Ezért is alakulhatott ki az a nagyon széles fogyasztótábor, amely igényli ezeket a gondos odafigyeléssel készült párlatokat amelyek nagy értéket képviselnek.

Berendezéseinket a Ruszkai&Ruszkai Kft. gyártja.

A főző és finomítóüstjeink kizárólag réz alapanyagból készülnek, aminek katalizáló hatása hozzájárul a még kiválóbb párlat eléréséhez. Emellett sok káros komponens (pl. hidrogén cianid) részleges megkötéséért felel, tisztítja párlatunkat.
A kiváló minőségű párlat érdekében a berendezéseinket minden folyamat, főzés után alaposan kitisztítjuk.

220 l-es főzőüstjeink duplafalú kialakítása meggátolja a cefre leégését mivel a hőátbocsátás a vízköpenyen keresztül történik. A vízköpenyben lévő víz forráspontja 100 Celsius-foknál magasabb. A vízköpeny nyomása egy szabályozószeleppel állítható. 0,3 bar túlnyomást alkalmazunk így a köpenyben lévő víz (hőátadó közeg) forráspontja ~110 Celsius-fokra emelkedik így a vízfürdő és az üstben lévő cefre közötti hőmérséklet különbség megfelelő a dinamikus lepárláshoz.

A minél jobb és gazdaságosabb működés eléréséhez az üstök rendre hőszigetelt tűztér köpennyel készültek így a működtetésükhöz jelentősen kevesebb energiára van szükség, valamint csökken a vízfelhasználás is.

  A cefréből távozó párlatok az   üstsisakon keresztül 11-13 méter  hosszú, 20-30 fokos szögben emelkedő réz páracsövön keresztül a desztillálóba kerülnek, ahol a folyamatos hűtést biztosítva újra cseppfolyósodnak. Az így keletkezett alszesz szűrésen és olajleválasztáson megy keresztül, majd az alszeszgyűjtő tartályokba kerül.

Az alszeszt a gyűjtőtartályból ezután egy speciális, úgynevezett finomítóüstbe szivattyúzzuk át. Itt a párlatfrakciókat különítjük el további töményítéssel egyidejűen, amíg a párlat összetétele eléri az azeotrópos összetételt.

A desztilláció lényege, hogy az illó anyagok közül azokat a párlatokat fogjuk fel, amelyek az alkoholt és gyümölcs aromáit tartalmazzák. Az elő- és utópárlatok tartalmazzák mindazon anyagokat, melyek a minőségi pálinka készítés szempontjából mellőzendők, ilyenek: a metil-alkohol, az aldehidek, a kozmaolajok, a szerves savak (vaj- és ecetsav), az észterek és egyéb ammóniaanyagok.

A pálinkafőzés szempontjából fontos középpárlat illóanyagokat, alkoholt, vizet, és aromaanyagokat tartalmaz. A jó párlatban kellő arányokat tartva jelennek meg a végtermék értékét jelképező íz-, és illatalkotók.

A pálinka finomítása során először a „rézelejét”, majd az előpárlatot választjuk el, mint párlatfrakciót. Az elő-, közép-, és utópárlatrészek szétválasztását érzékszervi vizsgálattal végezzük el.

11 hónapon át végezzük a pálinka bérfőzést, de egész évben szívesen adunk tanácsot cefrekészítés, pálinka tárolás, érlelés és minőségjavítás kérdésében, személyesen vagy telefonon keresztül is.
A főzési idő alatt TV(3D), internet(ingyenes WIFI használat), ha az időjárás engedi, az üzem mellett egy 2500 nm2-es füves terület is az ügyfelek rendelkezésére áll, ahol lengőtekével, focival vagy egyéb sporttevékenységgel is tölthetik az időt a tisztelt Ügyfeleink. A pihenni vágyók számára szalonnasütésre, nyáron fürdésre, napozásra is lehetőség van.Szívesen biztosítunk helyet pálinkafőzéssel összekötött kisebb rendezvényekre (Születésnap, névnap, családi összejövetelek stb..).

Cefrekészítés

Mire kell odafigyelni, hogy a cefréjükből olyan pálinkát tudjanak készítettni amire büszkék lehetnek?

Ha kiváló minőségű pálinkát szeretnénk készíteni akkor nagyon fontos odafigyelni a cefrekészítésre ami magába foglalja a gyümölcs válogatását, mosását, magozását, száreltávolítását, aprítását, zúzását majd a cefre tárolását.

A cefre készítésénél fontos a gyümölcs-feldolgozás elején elkezdeni a pektin bontását. A gyümölcsök rendelkeznek saját enzimmel a pektintartalom lebontására, ez a pektin-metil-észteráz enzim. A természetes gyümölcs-enzim azonban lassan bontja a pektint és közben sok metilalkoholt szabadít fel. Ez károsan hat a párlat, a pálinka minőségére.

A cefre tárolására kiválasztott edény legyen légmentesen zárható, könnyen tisztítható - amilyenek például a műanyag hordók.A légmentes záródás ezért feltétel, mert egyrészt így meggátoljuk a cefre párolgását, másrészt, ezáltal lehetetlenné tesszük a levegőben lévő mikroorganizmusoknak a cefre felületével történő érintkezését, megakadályozva, ezáltal a nemkívánatos folyamatokat kialakulását.
Edényünket használat előtt alaposan mossuk ki. Mindig tartsuk szem előtt, hogy ebbe élelmiszer kerül.

Nagyon fontosnak tartjuk a kotyogó használatát ugyanis ezzel elkerülhetjük a nem kívánatos oxigén jelenlétét. Fontos odafigyelni arra, hogy az erjedés beindulását követő két- három napig az élesztőnek a szaporodáshoz szüksége van oxigénre, majd a főerjedés szakaszától a főzésig az oxigént ki kell zárni az erjesztőedényekből.

-Válogatás: falevelek ágrészek, gallydarabok, kövek, földes, dohos, penészes romlásnak indult anyagok kiszedése.

-Mosás: Por és föld, növényi védőszer maradványok káros mikroorganizmusok eltávolítása.

-Száreltávolítás: Különösen a cseresznye és a meggye esetén fontos mert kellemetlen, fanyar mellékízt okoz a párlatban.

-Magozás: Célja a csonthéjas gyümölcsök, de főleg a kajszi barack magjának eltávolítása.

A csonthéjas gyümölcsök (cseresznye, meggy, sárgabarack, őszibarack, szilva) magját el kell távolítani. A magbél amigdalint tartalmaz, amiből az erjedés során glükóz, keserű ízű benzaldehid és mérgező hidrogén-cianid képződik. Ha a cefrében nagy mennyiségben van jelen a mag, a pálinka keserű ízű lesz, a hidrogén-cianid mennyisége pedig nagyobb lesz a megengedett értéknél (max 7g/hl/abszolút alkohol).

A magozás után a szárított mag 10-20%-át a kellemes marcipános illat kialakulása végett hálóval visszahelyezhetjük a cefrébe annak lefőzéséig. Fontos, hogy a főzés előtt a hálót el kell távolítani a cefréből.

-Aprítás, zúzás: célja a sejtfalak szétroncsolása, feltárása, hogy a cukortartalmú lé az élesztők számára hozzáférhető legyen.

A legtöbb gyümölcscefre tartalmazza azokat az anyagokat, amelyekre az élesztősejteknek szükségük van, hogy a cukrot alkohollá és széndioxiddá alakítsák. Az erjedés megindulásának egyik legfontosabb feltétele az élesztők jelenléte a cefrében. A gyümölcs felületén található vadélesztők a spontán erjedést lassan, vontatottan indítják el. Ezért jobb módszer ha irányított erjesztést végzünk fajélesztővel.

Tápsók adagolása: N és P tartalmú tápsók adagolása szükséges az élesztők működéséhez. 1hl-ként a cefréhez 40g diammonium- hidrogén- foszfát vagy 70g ammonium-dihidrogén-foszfát adagolása elégséges. Adagolása nyersanyagfüggő (50-300 g/kg. gyümölcs)

Pektinbontó enzimek: A pektin a gyümölcs kötőanyaga, emiatt az élesztő nehezen tud hozzáférni a cukor léhez. Alma, körte, szilva esetén a pektin lebontása különböző pektinbontó enzimek adagolásával gyorsítható.

4. Savadagolás: Az élesztők pH optimuma 4-5 körüli érték. Ezen jól szaporodnak és működnek. Sajnos ezen az értéken a baktériumok is kiválóan megélnek. Mivel a gyümölcsök pH értéke 3-5 között van, ezért a káros mikroorganizmusok kizárása érdekében célszerű leszorítani az erjedés pH-ját 2,8-3,2 (pl: savszegény gyümölcs alma, körte, cseresznye vajsavas erjedés kellemetlen illat).

Az alapanyagfajtától, az erjesztő eljárástól függően 8-12 nap alatt lezajlik az erjedés.

Hőmérséklet beállítása: Az erjedés folyamatához az ideális hőmérséklet 18-23 °C, ennél alacsonyabb hőmérséklet esetén hidegtűrő élesztőket kell alkalmaznunk. Magasabb 30 °C feletti hőmérsékletnél a hűtést meg kell oldani, mivel az élesztők működését károsan befolyásolja.

Mikor és hogyan keverjük a cefrét?

 Az erjesztés szakaszaiban javasoljuk! Ezzel az előerjesztés folyamán kialakuló „bunda-réteg” vastagsága csökkenthető, valamint az erjesztési idő lerövidíthető. Minél rövidebb az erjesztés folyamata, annál kisebb a forrási veszteség. Végezhető gereblyével, fúrószárral, naponta 1-2 alkalommal is.

A cefre tárolása:

Az utóerjedés befejeztével a tároló edényünket 100%-ig töltjük és a cefrét légmentesen lezárt (műanyag) edénybe tároljuk kifőzésig. A tárolást hűvös helyen vagy legalábbis árnyékos helyen kell végezni. A tárolási hőmérséklet befolyásolja a cefre eltarthatóságát. Alacsony hőmérsékleten a káros mikroorganizmusok szaporodása és a bomlási folyamatok lelassulnak. Csökken a párolgási veszteség. A cefre tárolása során a legfontosabb védelem, hogy levegőtől elzárjuk és a körülményekhez képest alacsony hőmérsékleten tartsuk feldolgozásig.

 

Sikeres cefrekészítést kívánunk!

oldalam.hu
Ezt a weblapot az MTT Média Kft. készítette. További információk: www.oldalam.hu